Centrum Edukacji Ekologicznej zaprasza na zajęcia z zakresu ekologii, ochrony środowiska oraz gospodarowania odpadami. Ofertę edukacyjną kieruje do dzieci uczęszczających do przedszkoli i szkół podstawowych, a także młodzieży ze szkół średnich z terenu miasta i gminy Grudziądz, oraz chętnych grup zorganizowanych z gmin ościennych. Program edukacyjny Centrum obejmuje m.in. spotkania, wykłady, zabawy ekologiczne, zabawy plenerowe na terenie ogrodu CEE, konkursy, zajęcia techniczne oraz plastyczne. Ponadto odwiedzający Centrum mają niebywałą okazję zwiedzić pobliski Zakład Gospodarki Odpadami i zapoznać się z technologią sortowania, kompostowania i składowania odpadów.
Zgłoszenia grup należy kierować pod numerem telefonu 56 450 48 66.
Przyroda budzi się do życia, a my z niecierpliwością czekamy na moment, w którym znowu zobaczymy Wasze uśmiechnięte twarze, kiedy będziecie mogli korzystać z tego, co dla Was przygotowaliśmy. Bardzo za Wami tęsknimy i brakuje nam Waszej aktywności i pomysłów na zabawy w naszym ogrodzie, ale…. poczekamy ;) Wam pewnie energii nie brakuje, ale trzymajcie te nagromadzone pokłady, bo jak wszystko wróci już do normy, gwarantujemy, że u nas będziecie mieli mnóstwo miejsca i możliwości na ich spożytkowanie.
Serdecznie Was pozdrawiamy i życzymy zdrówka i dużo cierpliwości ;)
Tegoroczny kalendarz na rok 2020 wydany przez Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnię, którego podstawę stanowiły prace plastyczne, jak co roku zachwycał odbiorców. Kontaktowali się z nami rodzice dzieci, których prace zostały umieszczone na kartach kalendarza, chcąc pozyskać jeszcze kilka sztuk dla innych członków rodziny. Jak co roku przekazaliśmy je również na WOŚP, stanowiły przedmiot licytacji organizowanej między innymi przez Grudziądzki Automobilklub, delegatura Toruń. Podarowaliśmy je prawie wszystkim grudziądzkim Szkołom Podstawowym oraz Przedszkolom, ponieważ stanowią nieodzowną dekorację klasy upiększając jednocześnie ich wnętrze.
Chcielibyśmy podziękować wszystkim uczestnikom konkursu za wykonanie przepięknych prac, natomiast rodzicom, wychowawcom klas oraz nauczycielom plastyki za chęć współpracy oraz zaangażowanie.
W ramach tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu, pod hasłem przewodnim Woda w krajobrazie, 21 października 2019 r. pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy przy współudziale Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą odwiedzili Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie. Zorganizowano wspólny spacer krajobrazowy na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe, w trakcie, którego kontynuowano akcję #sprzątaMY, zainicjowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.
Trasa spaceru wiodła z Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie do miejscowości Zakurzewo - w okolice ujścia rzeki Osy do Wisły i starorzeczy. Wędrówka miała charakter otwarty i była doskonałą okazją do dyskusji na temat wartości przyrodniczych i historycznych otaczającego nas krajobrazu, w tym procesów, które wpływają na jego kształt, funkcji jakie pełni czy występujących zagrożeń.
Składamy serdeczne podziękowania współorganizatorom oraz uczestnikom spaceru, w tym szczególnie zainteresowanej Dniem Krajobrazu młodzieży z Zespołu Szkół Rolniczych w Grudziądzu.
Informujemy o zakończeniu konkursu plastycznego, który, jak co roku został skierowany do dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie oraz ogromne zaangażowanie w wykonanie prac wybór finałowej trzynastki był bardzo trudny. Po długich rozmowach wyłoniliśmy tych najlepszych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, wychowawcom klas oraz rodzicom za zaangażowanie oraz dokładność i staranność w wykonaniu prac.
Poniżej przedstawiamy imiona i nazwiska dzieci, których prace zostaną umieszczone
w kalendarzu na rok 2020:
1) Mateusz Skalij, Szkoła Podstawowa nr 18, klasa VA;
2) Oliwia Lewczuk, Szkoła Podstawowa nr 18, klasa VIIB;
3) Oliwia Jarzyńska, Szkoła Podstawowa nr 18, klasa VIC;
4) Adam Przyłęcki, Przedszkole Miejskie „Kopernik”, grupa „Kubusie”;
5) Wiktoria Stankiewicz, Szkoła Podstawowa nr 18, klasa VIIIA;
6) Tymoteusz Jarzębski, Szkoła Podstawowa nr 18, klasa IVB;
7) Marcel Misiaszek, Szkoła Podstawowa nr 18, klasa VIA;
8) Róża Zapolska, Szkoła Podstawowa nr 4, klasa VIB;
9) Klaudia Stępień, Szkoła Podstawowa nr 18, klasa VA;
10) Aleksandra Fiałkowska, Szkoła Podstawowa nr 18, klasa IVA;
11) Mateusz Pietruszyński, Przedszkole Miejskie „Rządz”, grupa „Zające”;
12) Julia Urban, Szkoła Podstawowa nr 18, klasa VB;
13) Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Plemiętach;
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Informujemy również, że, jak co roku każdy, kto przygotował pracę konkursową zostanie nagrodzony. Wszystkich uczestników odwiedzimy w szkołach w dniach 02-06.12.2019.
Centrum Edukacji Ekologicznej działające przy Miejskich Wodociągach i Oczyszczalni sp. z o.o. z siedzibą w Grudziądzu ma przyjemność poinformować, iż po raz kolejny organizuje konkurs plastyczny dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych.
Temat konkursu brzmi:
„Ziemia kolorami selektywnej zbiórki malowana – nie zaśmiecamy, sprzątamy, segregujemy”.
Zadaniem uczestników będzie przedstawienie w swojej pracy Ziemi, jako czystej, zadbanej planety. Pokazanie mieszkających na niej szczęśliwych ludzi, którzy wiedzą jak ważna jest troska o nią poprzez m.in. segregację śmieci.
Zasady uczestnictwa w konkursie:
Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w konkursie..
Osoba do kontaktu: Izabela Krupińska,
19 września 2019 na grudziądzkiej Marinie odbył się festyn ekologiczny, którego celem było uświadomienie mieszkańcom jak ważne jest środowisko i dbanie o nie.
Zarówno dzieci jak i dorośli mogli skorzystać z wielu ciekawych atrakcji, takich jak pogadanki, konkursy czy warsztaty. Na naszym stanowisku wykonywali magnesy na lodówkę, torebki na prezenty, zabawkę z odpadów oraz pozyskiwali wiedzę z zakresu prawidłowej segregacji rozwiązując ekologiczne łamigłówki. Atrakcją, która cieszyła się największą popularnością była odpadowa ścieżka sensoryczna, która składała się z różnego rodzaju odpadów. Dzieci przechodziły po niej z zasłoniętymi oczami i odgadywały, co znajduje się pod ich stopami. Najmłodsi malowali farbami po foliowych arkuszach dodając kolorów otoczeniu, które tego dnia z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe przybrało smutne barwy.
Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się znowu i wspólnie pokażemy innym jak ważne jest dbanie o naszą planetę.
Zakończył się rok szkolny, który zarówno dla dzieci jak i dla nas był bardzo pracowity. Dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć oraz ich opiekunom za aktywne uczestnictwo w zajęciach i udaną współpracę. Szczególne podziękowania kierujemy również do gmin ościennych, Nadleśnictwa Jamy oraz Starostwa Powiatowego w Grudziądzu.
Do zobaczenia we wrześniu... lub w trackie wakacyjnych półkolonii organizowanych przez grudziądzkie Szkoły Podstawowe.
Wszyscy uczestnicy wykazali się kreatywnością, umiejętnościami plastycznymi oraz sprawnością fizyczną. Z uwagi na bliskość Zakładu Gospodarki Odpadami do zadań wykorzystano oczywiście odpady, jednak to już nikogo nie dziwiło. Zarówno dzieci jak i dorośli bardzo chętnie pracowali na poszczególnych stanowiskach plastycznych wykonując m.in.: torebki na prezenty, zabawki z rolki po papierze toaletowy, dekorując torby na zakupy czy magnesy na lodówkę oraz sprawdzając swoją wiedzę rozwiązując ekologiczną krzyżówkę. Każdy z uczestników miał również niebywałą możliwość wjechania 16 metrów w górę wysięgnikiem ładowarki teleskopowej podziwiając tym samym malownicze Zakurzewo, a także usiąść za kierownicą śmieciarki i innych pojazdów spółki.
Całość imprezy zwieńczyły konkursy, nagrody oraz słodki poczęstunek.
W trakcie ferii zimowych odwiedzili nas uczestnicy półkolonii organizowanych przez SP 21, SP Mokre, Grudziądzkie Centrum Caritas oraz grupy z niepublicznego przedszkola „Bajkolandia”. Z papierowych rolek wykonaliśmy zimowe dekoracje oraz karmniki dla ptaków, rozgrzewaliśmy się podczas zimowej gimnastyki, przypomnieliśmy sobie, co to jest powietrze i jak ważne jest dbanie o to żeby było czyste. Nie zabrakło również wycieczki po Zakładzie Gospodarki Odpadami oraz wzmianki o prawidłowej segregacji. Zajęcia jak zawsze przebiegały w miłej i przyjemniej atmosferze.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom.
Kończy się rok 2018, który dla nas jak zawsze był pracowity i owocny. Dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć za aktywny udział, za świetną zabawę i co najważniejsze za chęć dalszej współpracy. W podziękowaniu oraz z okazji zbliżających się magicznych Świąt Bożego Narodzenia, pragniemy złożyć wszystkim najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, szczęścia, pomyślności, a w Nowym Roku 2019 życzyć samych sukcesów i radości.
Kto był ten wie, że Centrum Edukacji Ekologicznej położone jest w malowniczej okolicy. Las okalający centrum stanowi niebywałą atrakcję dla uczestników zajęć, gdyż kontakt z leśną przyrodą pozytywnie wpływa na aktywność dzieci, a także rozwija wrażliwości oraz ciekawość świata. Dzieci uczestniczące w zajęciach obserwowały tę samą przyrodę w różnych porach roku, słuchały oraz dotykały, poznawały ją prawie wszystkim zmysłami.
Plac zabaw cieszył się w tym roku ogromnym zainteresowaniem. Sprzyjała nam pogoda, a doposażenie infrastruktury zewnętrznej w nowe elementy spowodowało, że dzieci nie mogły doczekać się zajęć w naszym ekologicznym ogrodzie. Postawiliśmy, więc na aktywność fizyczną, jako najlepszą formę zabawy i rozrywki. Nie zabrakło oczywiście edukacji, ale tej głównie przez zabawę. Plac zabaw to miejsce przygotowane z reguły dla małych dzieci, jednak nasz to przestrzeń dla wszystkich, w której każdy może znaleźć coś dla siebie.
Wszyscy uczestnicy konkursu „Odpadowy zawrót głowy, czyli jak ekologicznie, prosto i niedrogo upiększyć swoje otoczenie” zostali nagrodzeni. Odwiedziliśmy autorów w szkołach, w trakcie trwania lekcji, więc w momentach, w których w ogóle się nas nie spodziewali, sprawiając im w ten sposób dużą niespodziankę. Szczególne gratulacje należały się tym uczniom, których prace umieszczone zostały w kalendarzu na rok 2019, czyli zdobywcom nagrody głównej.
Serdecznie dziękujemy dzieciom, nauczycielom i wychowawcom klas za zaangażowanie i wykonanie przepięknych prac.
Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie zrealizowało przedsięwzięcie o wartości 23 008,13 zł z zakresu edukacji ekologicznej pt. „Środowisko ponad wszystko-wyposażenie obiektu Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie koło Grudziądza”. Przedmiotowe zadanie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w kwocie 17 044,42 zł.
W ramach projektu doposażono CEE w zestawy multimedialne, sprzęt sportowy oraz wykonano podłoże do gier i zabaw. Dofinansowane przedmioty stanowić będą nieodłączną część każdych zajęć edukacyjnych. Dzięki nim aktywność fizyczna będzie sprawiać dzieciom niesamowitą przyjemność.
Informujemy o zakończeniu konkursu plastycznego, który, jak co roku został skierowany do dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Tegoroczna tematyka nie była łatwa, jednak większość uczestników bez większych problemów przedstawiła swoje otoczenie upiększone odpadami. Wybór prac finałowych był bardzo trudny, jednak po długich rozmowach wyłoniliśmy tych najlepszych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, wychowawcom klas oraz rodzicom za zaangażowanie oraz dokładność i staranność w wykonaniu prac.
Poniżej przedstawiamy imiona i nazwiska dzieci, których prace zostaną umieszczone w kalendarzu na rok 2019:
1) Klaudia Fischer, Szkoła Podstawowa nr 3, klasa VA;
2) Szymon Reimus, Szkoła Podstawowa nr 21, klasa VB;
3) Dominika Szmuraj, Przedszkole Miejskie „Lotnisko”, grupa „Zające”;
4) Daniel Szynkowski, Szkoła Podstawowa nr 12, klasa IIIA;
5) Weronika Kiełbowicz, Szkoła Podstawowa nr 16, klasa IIIA;
6) Agata Wolska, Szkoła Podstawowa nr 21, klasa IB;
7) Ksenia Iwanowska, Szkoła Podstawowa nr 2, klasa VII;
8) Mateusz Spychała, Szkoła Podstawowa nr 2, klasa VI;
9) Irmina Potorska, Szkoła Podstawowa nr 20, klasa VB;
10) Anna Radziszewska, Przedszkole Miejskie „Lotnisko”, grupa „Zające”;
11) Mila Lewandowska, Przedszkole Miejskie „Lotnisko”, grupa „Zające”;
12) Weronika Siwiec, Przedszkole Miejskie „Lotnisko”, grupa „Zuchy”;
13) Paweł Garczyński, Przedszkole Miejskie „Lotnisko”, grupa „Krasnale”;
14) Filip Kaczorowski, Szkoła Podstawowa nr 2; klasa VIA.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Informujemy również, że, jak co roku każdy, kto przygotował pracę konkursową zostanie nagrodzony. Wszystkich uczestników odwiedzimy w szkołach w dniach 03-07.12.2018.
Dziękujemy
Centrum Edukacji Ekologicznej działające przy Miejskich Wodociągach i Oczyszczalni sp. z o.o. z siedzibą w Grudziądzu ma przyjemność poinformować, iż po raz kolejny organizuje konkurs plastyczny dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Nauczeni doświadczeniem wiemy, ze kreatywność dzieci nie zna granic, dlatego tematyka konkursu związana jest z odpadami i tworzeniem z nich rzeczy zupełnie nowych. Zadaniem uczestników będzie narysowanie tego, co można zrobić z odpadów, zaprojektowanie nowych, niepowtarzalnych przedmiotów dbając przy tym o środowisko. Temat konkursu brzmi:
Zasady uczestnictwa w konkursie:
Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w konkursie.
Osoba do kontaktu:
Izabela Krupińska,
Wakacje to czas beztroski, której można było doświadczyć również w naszym Centrum. Nie zabrakło szaleństwa w ogrodzie, czy kreatywności w trakcie zajęć plastycznych. Mimo, że dla większości uczestników wakacje nie kojarzą się z nauką, jednak wspólnie stwierdziliśmy, że temat: „W jaki sposób ograniczyć ilość śmieci” jest tematem, który warto poruszyć również w tym okresie. Zajęcia przeprowadzaliśmy w formie „burzy mózgów”, uczestnicy wymieniali się doświadczeniami na temat ograniczenia ilości śmieci, ponownego ich wykorzystania, czy ekologicznego stylu życia. Wiedza dzieci z zakresu gospodarowania odpadami jest coraz większa, starają się przestrzegać zasad ochrony przyrody oraz przeciwdziałać zagrożeniom środowiska.
W związku z powyższym, z nowym rokiem szkolnym zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież na ekologiczne zajęcia do naszego Centrum.
„Czerwiec-ulubiony miesiąc dzieci”… tak powinien brzmieć nagłówek, jednak nie byłoby tego stwierdzenia bez pytania skierowanego do najmłodszych, z czym właściwie im kojarzy się miesiąc czerwiec. Podpytywaliśmy dzieci jakie mają skojarzenia z wyżej wymienionym miesiącem i udało nam się uzyskać takie odpowiedzi: z czereśniami, z wakacjami, z końcem roku, z dniem dziecka, z imprezami dla dzieci, ze spódniczkami, z klapkami, z czerwonymi makami, ze słońcem, z kwiatami,z przyjaciółmi, z długimi wieczorami…. Tylko jedna osoba odpowiedziała, że czerwiec kojarzy się „z poprawianiem ocen”, jednak mimo wszystko wspólnie doszliśmy do wniosku, że jest to również coś pozytywnego.Staraliśmy się, więc tak prowadzić zajęcia w naszym Centrum, aby tegoroczny czerwiec jak najdłużej zapisał się w pamięci uczestników…
Lato, jak podaje Wikipedia „ (…) charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia (…)”. To pora roku, która przypada głównie na miesiąc lipiec i sierpień, w tym roku zagościła jednak znacznie wcześniej, ponieważ już w maju temperatury powierza osiągały wysokości takie jak latem. Spowodowało to zwiększenie zapotrzebowania na płyny, co wpłynęło również na ilość produkowanego przez ludzi plastiku.
Jednak nasze Centrum plastiku się nie boi. Na zajęciach plastycznych pierwszoplanową rolę odrywały plastikowe butelki, z których powstawały żółwie, motyle, skarbonki czy gry zręcznościowe. Wprowadzono także tematykę związaną z życiem bez śmieci. Dziękujemy uczestnikom zajęć za zaangażowanie oraz uśmiech, który nie znikał z ich twarzy.
W pierwszym w tym sezonie miejskim rajdzie rowerowym wzięło udział 156 miłośników jednośladów, którzy wspólnie przejechali trasę 28 km. Celem rajdu było zwiedzenie Oczyszczalni Ścieków w Nowej Wsi oraz Zakładu Gospodarki Odpadami w Zakurzewie. Pracownicy Miejskich Wodociągów opowiedzieli uczestnikom o funkcjonowaniu w/w obiektów, natomiast teren okalający Centrum Edukacji Ekologicznej posłużył im jako miejsce wypoczynku i rekreacji. Najmłodsi uczestnicy rajdu skorzystali również z atrakcji jakie oferuje ekologiczny plac zabaw usytuowany przy budynku CEE.
Dziękujemy organizatorom oraz uczestnikom.
Radosna Wiosna już na dobre zagościła w naszym Centrum. Razem z uczestnikami zajęć szukaliśmy jej w wielu miejscach malowniczego Zakurzewa i w każdym udało nam się ją znaleźć. Kwiecień dobiega końca, jednak przed nami przepiękny maj, który zawsze zaskakuje kolorem, roślinnością, a także pogodą ;)
Kreatywność, zaangażowanie i edukacja poprzez zabawę to najlepsze metody do osiągnięcia sukcesu jakim jest uśmiech dziecka, a u nas uśmiechów dzieciom nie brakuje.
Serdecznie zapraszamy ;)
Konkurs plastyczny został rozstrzygnięty a uczniowie grudziądzkich szkół i przedszkoli obdarowani. W związku z tym, iż grudzień jest miesiącem mikołajkowym, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali prezenty. W miłej i świątecznej atmosferze odwiedzaliśmy szkoły
i przedszkola, zaskakując pozytywnie nie tylko nauczycieli ale przede wszystkim uczniów.
Serdecznie wszystkim dziękujemy. Uczniom za aktywny udział i piękne prace a nauczycielom, za motywowanie i pomoc dzieciom w rozwijaniu ich umiejętności plastycznych.
Z przyjemnością informujemy, że konkurs „Ekologiczny plac zabaw kangura Oskara, czyli jak dzieci do zabawy wykorzystują śmieci” został rozstrzygnięty. Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie, za zaangażowanie oraz staranność w wykonaniu prac. Wszystkie prace były piękne w związku z czym wybór najpiękniejszych nie był łatwy.
Oto lista osób, których prace umieszczone zostaną w kalendarzu na rok 2018:
1) Dominika Witkowska, klasa V b, Szkoła Podstawowa nr 3
2) Praca grupowa: Grudzień Maria (klasa II c), Gajdus Lena (klasa III a), Matyjasek Kinga (klasa VI b), Kosińska Amelia (klasa IV b), Skóra Magdalena (klasa I a), Rutkowska Monika (klasa II a), Niećko Lena (klasa III a), Knajdrowska Wiktoria (klasa III f), Szkoła Podstawowa nr 5;
3) Maria Piotrowska, klasa VII b, Szkoła Podstawowa nr 7;
4) Kacper Fajkowski, klasa V a, Szkoła Podstawowa nr 3;
5) Julia Sękowska, Grupa „Pszczółki”, Przedszkole Miejskie ,,Lotnisko”;
6) Aleksandra Kernstein, klasa VII c, Szkoła Podstawowa nr 7;
7) Róża Szalkowska, grupa „Sowy” oddział przedszkolny Szkoła Podstawowa
w Mokrem;
8) Grupa „Biedronki”, oddział przedszkolny Szkoła Podstawowa w Mokrem;
9) Irmina Potorska, klasa IV b, Szkoła odstawowa nr 20;
10) Damian Kupiec, klasa IV b, Szkoła Podstawowa nr 11;
11) Klaudia Lange, Maja Matusiak, Oliwia Kopecka, oddział przedszkolny Szkoła Podstawowa w Mokrem;
12) Laura Samojeden, klasa III a, Szkoła Podstawowa nr 12;
13) Franek Piątkowski, klasa III a, Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi;
Serdecznie wszystkim gratulujemy i raz jeszcze dziękujemy. Wzorem lat poprzednich wręczenie nagród nastąpi w pierwszej połowie grudnia 2017. Jednocześnie informujemy, że spośród nadesłanych pracy wyłonimy również te, które umieszczone zostaną na naszej śmieciarce, zwycięzcy tej części konkursu zostaną powiadomieni odrębnym pismem.
Dziękujemy
„(…) Niewykluczone, że spotkamy się po raz kolejny…” to jedno ze zdań jakim podsumowaliśmy majowe spotkanie, które odbyło się w rytmach zumba fitness z Anną i Dorotą Gacek na czele …. i udało się!!!
16 września na terenie Centrum spotkały się po raz kolejny miłośniczki latynoamerykańskich rytmów oraz panie lubiące marszobiegi. Przyświecała nam zasada „w zdrowym ciele zdrowy duch”, a ekologiczny klimat CEE oraz przepiękna wrześniowa pogoda stanowiły dopełnienie tej zasady. Spotkanie tak jak poprzednim razem odbyło się w bardzo miłej i przyjemnej atmosferze.
Organizatorzy zapewnili uczestnikom dwie godziny dobrej zabawy, napoje i owoce, a uczestniczki zadbały o to co najlepsze do kawki, czyli swojskie wypieki. Panie spisały się na medal, również w kwestii związanej z wniesieniem wpisowego, które stanowiło 20 butelek typu PET.
Serdecznie wszystkim dziękujemy … i niewykluczone, że spotkamy się po raz kolejny….
Centrum Edukacji Ekologicznej działające przy Miejskich Wodociągach i Oczyszczalni sp. z o.o. z siedzibą w Grudziądzu maprzyjemność poinformować, iż po raz kolejny organizuje konkurs plastyczny dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych.
W związku z tym, iż w bieżącym roku na terenie Centrum został otwarty ekologiczny plac, który powstał głównie z przedmiotów bezużytecznych, czyli z odpadów, którym tym samym nadano „drugie życie” temat konkursu brzmi:
„Ekologiczny plac zabaw kangura Oskara, czyli jak dzieci do zabawy wykorzystują śmieci” .
Zasady uczestnictwa w konkursie:
Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w konkursie.
Wakacyjną atmosferę można było poczuć biorąc udział w zajęciach organizowanych przez CEE w Zakurzewie. Uczestniczyły w nich dzieci z grudziądzkich półkolonii. Dobra zabawa, sportowa rywalizacja oraz miła atmosfera towarzyszyła wszystkim spotkaniom, a czas wolny spędzony w ekologicznym ogrodzie rozwijał kreatywność dzieci, pobudzał do działania i współpracy
z innymi. Wakacje dobiegły końca co szczególnie odczuły dzieci, które po dwóch miesiącach „słodkiego lenistwa” wróciły do obowiązków szkolnych. Jednak Centrum Edukacji Ekologicznej pracuje cały rok i każdego dnia przyjmuje dzieci będące w wieku szkolnym i przedszkolnym, zapraszamy więc grupy zorganizowane na bezpłatne zajęcia.
************************************************************************
Rozpoczynam sezon cieplejszych skarpetek i kurtek jednak dla aktywnych nie stanowi to problemu - w myśl zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch” ( a my się duchów nie boimy). Zapraszamy 16 września br. w godz. 10:00-12:00 na zajęcia taneczno-ruchowe w rytmach zumby, natomiast dla tych, którzy zdecydowanie lepiej radzą sobie z bieganiem proponujemy grupowy marszobieg po zakurzewskim lesie.
Obowiązuje wpisowe: 20 butelek typu PET.
Zapisy do dnia 8 września br. pod numerem telefonu (56) 46 81 300 wew. 15 lub 539 995 051 a także u instruktorek Doroty i Anny Gacek.
Serdecznie zapraszamy
Pierwsi goście licznie przybyli już na godzinę 10:00, natomiast druga grupa bawiła się od 12:30. Przed rozpoczęciem części głównej pikniku wszystkich uczestników wprowadzono w temat segregacji odpadów, a także pozyskiwanych przez Zakład Gospodarki Odpadami surowców wtórnych. Następnie uczestnicy musieli wykazać się kreatywnością i umiejętnościami plastycznymi. Najwięcej do zrobienia miały oczywiście dzieci, przygotowano dla nich kilka stanowisk, na których według instruktażu prowadzących musiały wykonać zabawkę z rolki, wiatraczek, pracę plastyczną techniką orgiami oraz rozwiązać krzyżówkę. Dorośli, w tym czasie wykonywali ekodoniczki, dekorując metalowe puszki zapewnionymi przez organizatorów materiałami, tkaninami oraz ozdobami. Każdy uczestnik w swojej doniczce nasadził roślinę. Użyto do tego środka poprawiającego właściwości gleby OSKAR I wytwarzanego w ZGO w Zakurzewie.
Po zajęciach plastycznych nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, które otworzyło dzieciom drogę do nowopowstałego obiektu - ekologicznego placu zabaw, do budowy którego wykorzystano m.in. zużyte opony, drewniane elementy. Dużym zainteresowaniem cieszył się również „żywy” labirynt wykonany z tui.
Poza wyżej wymienionym atrakcjami uczestnicy pikniku mieli niebywałą możliwość wjechania 16 metrów w górę wysięgnikiem ładowarki teleskopowej. Widok na malownicze Zakurzewo i okolice zachwycał wszystkich. Najmłodsi skorzystali również z okazji i zasiadali za kierownicą śmieciarki oraz innych sprzętów, w które wyposażony jest ZGO.
CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W ZAKURZEWIE DZIAŁAJĄCE PRZY MIEJSKICH WODOCIĄGACH I OCZYSZCZALNI SP. Z O.O. Z SIEDZIBĄ W GRUDZIĄDZU ZAPRASZA NA PIERWSZY EKOLOGICZNY PIKNIK RODZINNY, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ W DNIU 24 CZERWCA 2017 R. W ZAKURZEWIE.
DO CEE W ZAKURZEWIE ZAPRASZAMY DZIECI WRAZ Z ICH OPIEKUNAMI. ORGANIZATORZY ZAPEWNIAJĄ MNÓSTWO DOBREJ ZABAWY, SZEREG ATRAKCJI, W TYM WIELE ZADAŃ WYMAGAJĄCYCH KREATYWNOŚCI I SPRAWNOŚCI MANUALNYCH, A TAKŻE ZABAWY RUCHOWE NA TERENIE OGRODU I ZAJĘCIA Z ZAKRESU SEGREGACJI ODPADÓW. GWARANTUJEMY MIŁĄ ATMOSFERĘ, ZDROWE PRZEKĄSKI ORAZ UPOMINKI.
CELEM PIKNIKU JEST EDUKACJA EKOLOGICZNA Z ZAKRESU SEGREGACJI ODPADÓW, PROMOWANIE IDEI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA ORAZ KSZTAŁTOWANIE POSTAW PROEKOLOGICZNYCH WŚRÓD DZIECI, A TAKŻE DOROSŁYCH.
WPISOWE TO JEDYNE 20 BUTELEK TYPU PET, KTÓRE NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ DO CEE.
ZAJĘCIA ODBYWAC SIĘ BĘDĄ W DWÓCH GRUPACH (I GRUPA GODZ. 10:00-12:00, II GRUPA GODZ. 12:30-14:30). ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA. OBOWIĄZUJĄ ZAPISY PRZYJMOWANE DO DNIA 16 CZERWCA BR. POD NUMEREM TELEFONU (56) 46 813 00 (WEW. 19)
TRANSPORT DO CEE W ZAKURZEWIE WE WŁASNYM ZAKRESIE.
13 maja br. Centrum Edukacji Ekologicznej przy współpracy z Anną i Dorotą Gacek zorganizowało na swoim malowniczym terenie zajęcia zumba fitness. Celem spotkania było promowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywność fizyczną, propagowanie zachowań proekologicznych, a także integracja Centrum ze środowiskiem lokalnym poprzez rozrywkę i dobrą zabawę.
Uczestnicy spotkania nie ponosili żadnych kosztów, jedynym wymogiem było wpisowe, które stanowiło 20 butelek typu PET. Panie spisały się na medal. Na zajęcia przyjechały z workami pełnymi butelek, które sumienie pozgniatały i umieściły w przygotowanych „pojemnikach”.
Organizatorzy zapewnili współuczestnikom dwie godziny dobrej zabawy, wodę, kawę i owoce oraz piękną pogodę i miłą atmosferę.
Nie wykluczone, że spotkamy się po raz kolejny…
W marcu było jak w garncu, a kwiecień plecień nam przeplata. Zajęcia w Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie zrzeszają wszystkich tych, którzy chcą pozyskać wiedzę na temat segregacji opadów, ale również tych, którzy na tym temacie już się znają i przyjeżdżają na zajęcia, aby poszerzać i utrwalać wiedzę z tego zakresu.
Jakie korzyści płyną z segregacji? Każdy przedszkolak już wie, że segregując:
- pozyskamy surowce wtórne, czyli „ze starego otrzymamy coś nowego”,
- mniej odpadów będzie składowanych,
- oszczędzimy energię, wodę, ropę naftową czy węgiel,
- ochronimy lasy,
- nie będziemy zanieczyszczać powietrza i wody.
Aby selektywna zbiórka przyniosła oczekiwane efekty potrzebne jest zaangażowanie wszystkich ludzi.
Nagrodą główną w konkursie plastycznym pt. „Selektywna zbiórka z Kangurem Oskarem, czyli jak segregować by niczego nie zmarnować” było umieszczenie zwycięskich prac na jednym z naszych pojazdów odbierających odpady. Kolorowa śmieciarka porusza się już po ulicach miasta, przypominając o prawidłowej segregacji, a także o tym, że czystość naszej planety zależy właśnie od nas.
Razem z kangurem Oskarem odwiedziliśmy Szkołę Podstawową w Nowej Wsi, której uczennica, Aleksandra Rochoń wykonała jedną ze zwycięskich prac. Uczniowie klasy II, do której uczęszcza Ola uwiecznieni zostali na pamiątkowym zdjęciu, mogli również wcielić się w rolę kierowcy i wsiąść do kabiny śmieciarki, co sprawiło im bardzo dużo radości.
Raz jeszcze dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
W sierpniu br. Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia sp. z o.o. z siedzibą w Grudziądzu wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez Centrum Kontroli Placów Zabaw. Z okazji dziesięciolecia istnienia CKPZ wraz z parterami merytorycznymi, inicjatywą Plac Zabaw 2.0 i pracownią k., ogłosiło konkurs na „Plac zabaw za 10.000”.
Konkurs podzielono na dwa etapy. W pierwszym etapie wyłoniono zwycięski projekt koncepcyjny na wykonanie placu, natomiast w drugim spośród nadesłanych wniosków na rozbudowę placu wybrano ten, którego idea okazała się dla organizatorów najciekawsza. Założeniem CKPZ było wybudowanie niezwykłego placu, wokół którego istnieje aktywna społeczność. CEE zgłosiło swój udział i zwyciężyło. Nasza działalność oraz ciekawa lokalizacja okazały się kluczem do zwycięstwa, także jeszcze w tym roku ruszamy z budową.
Zapraszamy do odwiedzania CEE w Zakurzewie. Przed Wami i przed nami nowy rok szkolny. Czeka Was duża dawka edukacji ekologicznej i oczywiście dobrej zabawy.
Informujemy, ze zakończył się konkurs plastyczny organizowany przez Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnię sp. z o.o. z siedzibą w Grudziądzu. Wybór zwycięskich prac był niezwykle trudny, dlatego też spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy cztery, które umieszczone zostaną na naszej śmieciarce.Poniżej przedstawiamy autorów zwycięskich prac:
1) Aleksandra Rochoń Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi;
2) Filip Bal Przedszkole Miejskie „Kuntersztyn”;
3) Oliwia Wieczorkowska Zespół Szkół w Piaskach;
4) Zuzanna Strzałkowska, Patrycja Surmacz Przedszkole Miejskie „Mniszek”;
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za piękne prace oraz zachęcamy do dalszej współpracy.
Piękna, majowa pogoda sprzyjała CEE w Zakurzewie. Odwiedziło nas ponad 400 dzieci, którym pokazaliśmy, że zabawa odpadami poza tym, że utrwala wiedzę z zakresu selektywnej zbiórki, może również rozwijać kreatywność, motywować do aktywności fizycznej, rozwijać ducha zdrowej rywalizacji oraz przy wspólnej zabawie wywoływać radość i zadowolenie. Usłyszeliśmy dużo ciepłych słów od opiekunów grup oraz otrzymaliśmy mnóstwo uśmiechów od dzieci, za które bardzo dziękujemy.
Poprzez zabawę, która jest najlepszym motywatorem do tego aby dzieci zachęcić do działania osiągamy cel jakim jest segregacja odpadów u źródła.
W dniu 13 maja 2016r. w Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie działającym przy Zakładzie Gospodarki Odpadami odbyły się Międzypowiatowe Warsztaty Ekologiczne zorganizowane po raz kolejny przez Starostwo Powiatowe w Grudziądzu. W warsztatach wzięło udział ponad 120 uczestników reprezentujących 20 szkół podstawowych oraz 7 gimnazjów z terenu powiatu grudziądzkiego, miasta Grudziądza oraz powiatu działdowskiego. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z technologią składowania odpadów, mechanicznego przetwarzania odpadów komunalnych, przetwarzania selektywnie zebranych odpadów zielonych i innych bioodpadów oraz wytwarzania z nich produktu o właściwościach nawozowych. W kolejnym dniu warsztatów uczestnicy mieli okazję zwiedzić Oczyszczalnię Ścieków w Nowej Wsi koło Grudziądza. Głównym celem wspólnych działań organizatorów było pogłębianie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży.
Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia sp. z o.o. z siedzibą w Grudziądzu ma przyjemność poinformować, iż po raz kolejny organizuje konkurs plastyczny dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Pozostajemy w tematyce segregowania odpadów, jednak tym razem w pracy konkursowej należy wykorzystać postać kangura Oskara, który jest znakiem rozpoznawczym Zakładu Gospodarki Odpadami w Zakurzewie.
Zakończenie konkursu i wyłonienie laureatów nastąpi w czerwcu 2016 r.
Informacja o wynikach konkursu zostanie przesłana drogą mailową lub faksem do wszystkich szkół i przedszkoli, które przystąpiły do niniejszego konkursu.
Serdecznie zachęcam do uczestnictwa w konkursie.
Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia sp. z o.o. z siedzibą w Grudziądzu przekazała 1560 kg plastikowych nakrętek Roksanie Sałatowskiej, która cierpi na mózgowe porażenie dziecięce.
Dnia 20.04.2016r. w Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie działającym przy Zakładzie Gospodarki Odpadami przekazano 1560 kg plastikowych nakrętek Roksanie Sałatowskiej, która cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Roksia ma 12 lat, jest uczennicą 5 klasy Zespołu Szkół w Radzyniu Chełmińskim. Niezbędnym elementem do jej prawidłowego rozwoju są turnusy rehabilitacyjne, które są bardzo kosztowne. Uczestnictwo dziewczynki w turnusach poprawia jej sprawność psychofizyczną, dzięki nim może korzystać z zabiegów leczniczych, zajęć rekreacyjnych oraz terapeutycznych.
Rodzice Roksany Sylwia i Sebastian Sałatowscy przekażą nakrętki do skupu surowców wtórnych, a pieniążki uzyskane z ich sprzedaży częściowo pokryją koszta turnusu rehabilitacyjnego.
Jesienna aura sprzyjała CEE w Zakurzewie. Odwiedziły nas grupy przedszkolne z: P.M. „Tarpno”, P.M. „Rządz”, Przedszkola Sióstr Zmartwychwstanek, Niepublicznego Przedszkola „Bajkolandia”, P.M. „Strzemięcin” oraz oddział „0” ze Szkoły Podstawowej nr 16. Każde spotkanie było dla nas ciekawym przeżyciem i doświadczeniem. Pozyskaliśmy informacje na temat wiedzy dzieci z zakresu gospodarowania odpadami, pokazaliśmy jak w ciekawy sposób wykorzystać odpady oraz jak nadać im „drugie życie” świetnie się przy tym bawiąc. Serdecznie dziękujemy dzieciom za aktywne uczestnictwo w zajęciach, chęć współpracy i zabawy.
Przedszkolaki z grup „Niezapominajki”, „Bratki” i „Stokrotki” z Przedszkola Miejskiego „Tarpno” odwiedziły Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie. Aktywnie i chętnie uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych, plastycznych oraz konkursach zorganizowanych na terenie ogrodu. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła im również wycieczka po Zakładzie Gospodarki Odpadami, podczas której dowiedziały się, co dzieje się z odpadami, które przywożą śmieciarki a także, co oznacza składować, kompostować oraz sortować odpady. W duchu ekologii z nutą rywalizacji, zadowolone i gotowe na kolejne spotkanie dzieci wróciły do przedszkola.
Informujemy, że zakończył się konkurs organizowany przez Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnię sp. z o.o. dotyczący zbiórki butelek typu PET, w ramach corocznej akcji Sprzątanie Świata. Zbiórka butelek miała miejsce podczas Ekofestynu na Błoniach Nadwiślańskich w dniu 19 września 2015. W konkursie wzięli udział uczniowie grudziądzkich szkół i przedszkoli, którym serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie. Pragniemy poinformować, że łącznie otrzymaliśmy 520 kg butelek typu PET.
Poniżej przedstawiamy trzy najbardziej aktywne szkoły:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 -1770 szt.
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5-1664 szt.
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 12 - 1032 szt.
W dniu 19 września 2015 roku na Błoniach Nadwiślańskich odbył się po raz drugi ekofestyn organizowany przez Urząd Miejski w Grudziądzu oraz spółkę Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia sp. z o.o. Centrum Edukacji Ekologicznej również wzięło udział w tej ekologicznej imprezie. Nie zabrakło licznych konkursów na scenie, w których z dużym zaangażowaniem brały udział całe rodziny. Ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyło się także stanowisko Miejskich Wodociągów, gdzie najmłodsi mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez Centrum.
19 września 2015 roku odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie. W uroczystości wzięli udział m.in. Poseł RP Tomasz Szymański, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mes, Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober, Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, Wójt Gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz, Prezes MWiO Krzysztof Dąbrowski, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Maja Banasik oraz pracownicy Spółki.
Specjalnymi gośćmi były w tym dniu dzieci z klasy II „c” Szkoły Podstawowej nr 5. W związku z tym, że działalność CEE ukierunkowana jest w szczególności na edukację dzieci i młodzieży, to właśnie tym najmłodszym przypadł zaszczyt przecięcia wstęgi i otwarcia Centrum. Przybyłym gościom zorganizowano liczne atrakcje, w tym zwiedzanie Zakładu Gospodarki Odpadami, a dzieciom szereg zabaw i konkursów edukacyjnych, mających na celu przekazanie w prostej formie głównych zasad gospodarowania odpadami.
Nazwa pliku | Data publikacji | Rozmiar | Pobierz | |
---|---|---|---|---|
Kategoria: CEE [ 1 ] | ||||
kangur.jpg | 16-04-26 08:20 | 565.06KB | pobierz | |