Głównym celem działalności Laboratorium Centralnego jest kontrolowanie i monitoring procesów uzdatniania wody, oczyszczania ścieków oraz zagospodarowania osadów ściekowych.Kompetentny personel oraz stosowana nowoczesna aparatura: m.in. spektrofotometry i spektrometry absorpcji atomowej (ASA), chromatograf gazowy, pH-metry, automatyczne stacje pobrania próbek i wiele innych pozwalają na uzyskiwanie precyzyjnych, powtarzalnych i dokładnych wyników badań.
Laboratorium Centralne prowadzi kompleksowy monitoring Składowisk Odpadów Komunalnych w oparciu o wytyczne Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie składowisk odpadów (Dz.U. 2013 poz. 523).
Laboratorium Centralne wdrożyło metody wykonywania badań odpadów w zakresie:
![]() |
![]() |
![]() |
Laboratorium Centralne posiada udokumentowany i wdrożony system zarządzania w zakresie wykonywanych analiz zgodnie z Normą PN-EN ISO/IEC 17025:2018. Potwierdzeniem jest Certyfikat Akredytacji nr AB 680 wydany przez Polskie Centrum Akredytacji stanowiący zewnętrzne uznanie wiarygodności i profesjonalizmu badań przeprowadzanych przez Laboratorium.
Laboratorium Centralne zgodnie z ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków może wykonywać badania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dzięki temu, że system zarządzania Laboratorium został zatwierdzony przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny (PPIS) w Grudziądzu. Wyniki badań pochodzące z Laboratorium w myśl obowiązującego ustawodawstwa są uznawane przez władze sanitarne i administracyjne.
86-300 Grudziądz, ul. Curie-Skłodowskiej 10
DYREKTOR LABORATORIUM CENTRALNEGO – Przemysław Saucha
![]() |
![]() |
![]() |